«Тому й кажу вам: Усе, чого будете просити у молитві, віруйте, що одержите, - і буде вам так. І коли стоїте на молитві, прощайте, як маєте щось проти когонебудь, щоб і Отець ваш, який у небі, простив вам провини ваші.» (Євангелія від Марка 11:24-25)

Господня молитва

А ти, коли молишся, увійди до своєї комірчини, зачини свої двері, і помолися Отцеві своєму, що в таїні; а Отець твій, що бачить таємне, віддасть тобі явно. А як молитеся, не проказуйте зайвого, як ті погани, бо думають, ніби вони будуть вислухані за своє велемовство. Отож, не вподобляйтеся їм, бо знає Отець ваш, чого потребуєте, ще раніше за ваше прохання! Ви ж моліться отак:

Отче наш, що єси на небесах! Нехай святиться Ім'я Твоє, нехай прийде Царство Твоє, нехай буде воля Твоя, як на небі, так і на землі. Хліба нашого насущного дай нам сьогодні. І прости нам довги наші, як і ми прощаємо винуватцям нашим. І не введи нас у випробовування, але визволи нас від лукавого. Бо Твоє є царство, і сила, і слава навіки. Амінь.

Бо як людям ви простите прогріхи їхні, то простить і вам ваш Небесний Отець. А коли ви не будете людям прощати, то й Отець ваш не простить вам прогріхів ваших. (Євангелія від Матвія 6:7-15)

Звернення

Отче наш, що єси на Небесах!

Що це означає?

Відповідь:
Цими словами Бог запрошує нас повірити в те, що Він є нашим правдивим Отцем, і що ми є Його справжніми дітьми, з тим, щоб ми могли сміливо й довірливо просити Його так, як любі діти просять свого дорогого батька.

Перше прохання

Нехай святиться Ім’я Твоє.

Що це означає?

Відповідь:
Боже Ім’я насправді є саме по собі святе; та з цим просимо ми в цій молитві, щоб Імення Його було також святе серед нас.

Як це здійснюється?

Відповідь:
Боже Ім’я є святим, коли Його Слово викладається правдиво та непорочно, і коли ми свято, як Божі діти, живемо згідно з Ним. Допоможи нам у цьому, любий Отче на Небесах! Та коли хтось учить і живе інакше, ніж того навчає Слово Боже, той зневажає серед нас Ім’я Боже. Від цього нас оберігай, Небесний Отче!

Друге прохання

Нехай прийде Царство Твоє.

Що це означає?

Відповідь:
Звичайно, Царство Боже настане саме по собі, навіть без нашої молитви; однак ми просимо в цій молитві, щоб воно прийшло і до нас.

Як це здійснюється?

Відповідь:
Це здійснюється тоді, коли наш Небесний Отець дає нам Свого Святого Духа, щоб ми повірили Його святому Слову через Його милосердя, і по-Божому жили тут нині, а згодом там вічно.

Третє прохання

Нехай буде воля Твоя, як на Небі, так і на землі.

Що це означає?

Відповідь:
Божа добра та милостива воля насправді чиниться і без наших молитов; та ми просимо у цій молитві, щоб вона чинилася і щодо нас.

Як це здійснюється?

Відповідь:
Це здійснюється, коли Бог розбиває всяку злу волю та задум і перешкоджає всьому тому, що не дозволяло б нам святити Ім’я Боже чи противилося б приходу Його Царства (як-от: воля диявола, світу та нашого тіла); але зміцнює нас та утримує твердо в Його Слові та вірі до нашого кінця. Це Його милостива та добра воля.

Четверте прохання

Хліб наш насущний дай нам сьогодні.

Що це означає?

Відповідь:
Бог безперечно дає насущний хліб і без наших прохань, навіть усім лихим людям; однак ми молимось у цьому проханні, щоб Він привів нас до цінування цього, і щоб ми з подякою одержували свій насущний хліб.

Що такe xліб насущний?

Відповідь:
Все, що нам потрібне для нашого тілесного добробуту, як-от: їжа, напої, одяг, взуття, дім, господарство, земля, худоба, гроші, майно, побожне подружжя, побожні діти, побожні керівники, добрий уряд, сприятлива погода, мир, здоров’я, освіта, повага, вірні друзі, надійні сусіди і все таке інше.

П'яте прохання

І прости нам провини наші, як і ми прощаємо винуватцям нашим.

Що це означає?

Відповідь:
Ми просимо в цій молитві, щоб наш Отець на Небесах не дивився на наші гріхи і не відкидав через них наші молитви, тому що ми не варті нічого з того, про що просимо, і не заслуговуємо на те, але щоб Він надав нам це все зі Своєї милості, бо щоденно ми багато грішимо і, насправді, заслуговуємо лише на покарання.

Тож ми також хочемо сердечно прощати та охоче чинити добро тим, хто грішить проти нас.

Шосте прохання

І не введи нас у спокусу.

Що це означає?

Відповідь:
Звичайно, Бог нікого не спокушує; та в цій молитві ми просимо, щоби Бог охороняв нас і утримував так, щоб ні диявол, ні світ, ні наше тіло не обманювали нас і не вели нас до єресі, відчаю та інших великих гріхів і пороків. І ми молимось про те, якщо спокуси нас обступатимуть, щоб ми змогли зрештою їх подолати та здобути перемогу.

Сьоме прохання

Але визволи нас від лукавого.

Що це означає?

Відповідь:
Підсумовуючи, ми просимо в цій молитві, щоб наш Отець на Небесах визволив нас від усякого зла, що проти тіла та душі, майна та честі, й зрештою, коли настане наша остання година, дарував нам блаженний кінець і милостиво забрав нас із цієї долі печалі до Себе на Небеса.

Закінчення

Бо Твоє є Царство, і сила, і слава навіки. Амінь.

Що означає слово: "Амінь"?

Відповідь:
Я можу бути впевненим, що ці прохання є прийнятними для мого Отця на Небесах і почутими; тому що Він Сам заповів нам так молитись і обіцяв, що почує нас. "Амінь, Амінь" тобто: так, так, так і буде.