«Обмийтеся, станьте чистими; усуньте з-перед моїх очей нікчемні ваші вчинки; перестаньте чинити зло! Навчітеся добро чинити; шукайте правди, захищайте пригнобленого, обороняйте сироту, заступайтеся за вдову!» (Книга Ісаї 1:16-17)

Скрижаль обов’язків

Певні місця з Біблії для різноманітних груп та станів людей, за допомогою яких їм треба згадувати про свої відповідальні функції та обов’язки:

Єпископи, пастирі та проповідники
"А єпископ має бути бездоганний, муж однієї дружини, тверезий, невинний, чесний, гостинний до приходнів, здібний навчати, не п’яниця, не заводіяка, але тихий, несварливий, не сріблолюбець, щоб добре рядив своїм домом, що має дітей у слухняності з повною чесністю... не новонавернений... що тримається вірного слова згідно з наукою, щоб мав силу й навчати в здоровій науці, і переконувати противних" (1 Тим. 3:2-4; Тит. 1:9).

Чим ми зобов’язані нашим духовним наставникам і вчителям?

"Зоставайтесь ж у домі тім самім, споживайте та пийте, що є в них, - бо вартий робітник своєї заплати" (Луки 10:7).

"А хто слова навчається, нехай ділиться добром всяким із навчаючим» (Гал. 6:6).

"Так і Господь наказав проповідникам Євангелія жити з Євангелія" (1 Кор. 9:14).

"А пресвітери, які добре пильнують діла, нехай будуть наділені подвійною честю, а надто ті, хто працює у слові та науці. Бо каже Писання: "Не в’яжи рота волові, що молотить" та "Вартий працівник своєї нагороди" (1 Тим. 5:17-18).

"Благаємо ж, браття, ми вас, шануйте тих, що працюють між вами, і в вас старшинують у Господі, і навчають вас вони, 13 і в великій любові їх майте за їхню працю. Між собою заховуйте мир!" (1 Сол. 5:12-13).

"Слухайтеся ваших наставників та коріться їм, — вони бо пильнують душ ваших, як ті, хто має здати справу. Нехай вони роблять це з радістю, а не зідхаючи, — бо це для вас не корисне» (Євр. 13:17).


Cвітський уряд
"Нехай кожна людина кориться вищій владі, бо немає влади, як не від Бога, і влади існуючі встановлені від Бога. Тому той, хто противиться владі, противиться Божій постанові, а ті, хто противляться, самі візьмуть осуд на себе; бо недаремно він носить меча, він бо Божий слуга, месник у гніві злочинцеві!" (Рим. 13:1-2,4).

Підлеглі
"...Тож віддайте кесареві — кесареве, а Богові — Боже" (Матвія. 22:21).

"Тому слід коритися не тільки ради страху кари, але й ради сумління. Через це ви й податки даєте, бо вони — служителі Божі, саме тим завжди зайняті. Тож віддайте належне всім: кому податок — податок, кому мито — мито, кому страх — страх, кому честь — честь" (Рим. 13:5-7).

"Отже, перш над усе я благаю чинити молитви, благання, прохання, подяки за всіх людей, за царів та за всіх, хто при владі, щоб могли ми провадити тихе й мирне життя в усякій побожності та чистоті. Бо це добре, й приємне Спасителеві нашому Богові" (1 Тим. 2:1-3).

"Нагадуй їм, щоб слухалися влади верховної та корилися їй" (Тит. 3:1).

"Отож, коріться кожному людському творінню ради Господа, — чи то цареві, як найвищому, чи то володарям, як від нього посланим для карання злочинців та для похвали доброчинців" (1 Петр. 2:13-14).


Чоловікам
"Чоловіки так само живіть разом із дружинами за розумом, як зо слабішою жіночою посудиною, і виявляйте їм честь, бо й вони є співспадкоємниці благодаті життя, щоб не спинялися ваші молитви. І не будьте суворі до них" (1 Петр. 3:7; Кол. 3:19).

Дружини
"Так само дружини, — коріться своїм чоловікам; так Сарра корилась Авраамові, і паном його називала. А ви — її діти, коли добро робите та не лякаєтесь жодного страху" (1 Петр. 3:1,6).

Батьки
"А батьки, — не дратуйте дітей своїх, щоб на дусі не впали вони; а виховуйте їх в напоминанні й остереженні Божому!" (Еф. 6:4; Кол. 3:21).

Діти
"Діти - слухайтесь своїх батьків у Господі, бо це — справедливе! "Шануй свого батька та матір, щоб добре велося тобі, і щоб був ти на землі довголітній!" — це перша заповідь з обітницею, — "щоб добре велося тобі, і щоб ти був на землі довголітній!" (Еф. 6:1-3).

Cлyги, cлyжбoвці, пpaцівники і т. д.
"Раби — слухайтеся тілесних панів зо страхом і тремтінням у простоті серця вашого, як Христа! Не працюйте тільки про людське око, немов чоловіковгодники, а як раби Христові, чиніть від душі волю Божу, служіть із зичливістю, немов Господові, а не людям! Знайте, що кожен, коли зробить щось добре, те саме одержить від Господа, чи то раб, чи то вільний" (Еф. 6:5-8).

Пpaцeдaвці
"А пани, — чиніть їм те саме, занехаюйте погрози, знайте, що для вас, і для них є на небі Господь, а Він на обличчя не дивиться!" (Еф. 6:9).

Bcя мoлoдь
"Також молоді, — коріться старшим! А всі майте покору один до одного, бо "Бог противиться гордим, а смиренним дає благодать!" Тож покоріться під міцну Божу руку, щоб Він вас свого часу повищив" (1 Петр. 5:5-6).

Вдови
"А вдовиця правдива й самотня надію складає на Бога, та перебуває день і ніч у молитвах та благаннях, а котра у розкошах живе, — живою померла". (1 Тим. 5:5-6).

Bcі paзoм
"Бо Заповіді... містяться всі в цьому слові: "Люби свого ближнього, як самого себе!" — Отож перш над усе я благаю чинити молитви... за всіх людей". (Рим. 13:9-10; 1 Тим. 2:1).