«Віра є запорукою того, чого сподіваємося, - доказ речей невидимих. Через неї предки були добре засвідчені. Вірою ми знаємо, що світ сотворений словом Божим, так що видиме з невидимого постало.» (Послання до Євреїв 11:1-3)

Символ Віри

Символом віри називається короткий і точний виклад усіх істин християнської віри, складений і затверджений на 1-му та 2-му Вселенських Соборах. І хто ці істини не приймає, не може бути православним християнином.

Весь Символ віри складається з дванадцяти членів, і в кожному з них міститься істина, або, як ще називається, догмат нашої православної віри.

Символ віри читається так:

1-й член. Вірую в Єдиного Бога Отця, Вседержителя, Творця неба і землі, всього видимого і невидимого.

2-й. І в Єдиного Господа Ісуса Христа, Сина Божого, Єдинородного, що від Отця народився перше всіх віків. Світло від Світла, Бога істинного від Бога істинного, рожденного, несотворенного, єдиносущного з Отцем, що через Нього все сталося.

3-й. Він для нас, людей, і ради нашого спасіння зійшов з небес, і воплотився від Духа Святого і Марії Діви, і став чоловіком.

4-й. І розп'ятий був за нас при Понтії Пилаті, і страждав, і був похований.

5-й. І воскрес на третій день, як було написано.

6-й. І вознісся на небо, і сидить праворуч Отця.

7-й. І знову прийде у славі судити живих і мертвих, і Царству Його не буде кінця.

8-й. І в Духа Святого, Господа Животворчого, що від Отця [і Сина]* походить, що Йому з Отцем і Сином однакове поклоніння і однакова слава, що говорив через пророків.

9-й. В Єдину, Святу, Соборну і Апостольську Церкву.

10-й. Визнаю одне хрещення на відпущення гріхів.

11-й. Чекаю воскресіння мертвих.

12-й. І життя будучого віку. Амінь.

Перший член Символу віри

Вірую в Єдиного Бога Отця, Вседержителя, Творця неба і землі, всього видимого і невидимого.

Що це означає?

Відповідь:
Вірувати в Бога значить бути твердо переконаним у тому, що Бог є (існує), промишляє (турбується) про нас, і всім серцем приймати Його Божественне Одкровення, тобто усе, що Він відкрив про Себе і про спасіння людей втіленим Сином Божим, Господом нашим Ісусом Христом.

Сповідувати віру означає відкрито виявляти внутрішню віру в Бога словом і добрими ділами так, щоб ніякі небезпеки, гоніння, страждання і сама смерть не могли примусити нас зректися віри в істинного Бога.

Другий член Символу віри

І в Єдиного Господа Ісуса Христа, Сина Божого, Єдинородного, що від Отця народився перше всіх віків. Світло від Світла, Бога істинного від Бога істинного, рожденного, несотворенного, єдиносущного з Отцем, що через Нього все сталося.

Що це означає?

Відповідь:
У другому члені Символу віри ми говоримо про Господа нашого Ісуса Христа, Сина Божого, і сповідуємо те, що знаємо про Нього як про Друге Лице Святої Тройці, про Божественну Істоту до Його народження на землі.

Господь Ісус Христос є Єдинородний Син Божий, тобто Він є єдиний Син Бога Отця, народжений із природи Отця, як світло від світла. Від істинного Бога Отця народжується такий само істинний Бог Син, і народжується перше всіх віків, тобто раніше всякого часу – від вічності, так що з Отцем вічно, завжди є Син (а також і Святий Дух), однакової природи з Отцем («єдиносущний з Отцем»).

Третій член Символу віри

Він для нас, людей, і ради нашого спасіння зійшов з небес, і воплотився від Духа Святого і Марії Діви, і став чоловіком.

Що це означає?

Відповідь:
У третьому члені Символу віри говориться про втілення Сина Божого, тобто про те, як Син Божий зійшов з небес на землю, прийняв на Себе тіло людське (плоть), крім гріха, і став людиною, тобто прийняв не тільки тіло, але й душу людську і зробився досконалою людиною, не перестаючи в той же час бути Богом - став Боголюдиною. Син Божий зійшов з небес і став людиною (Боголюдиною) для того, щоб спасти нас – людей – від влади диявола, гріха і вічної смерті.

Милостивий Господь дав обіцянку (обітницю) людям, що на землю прийде Спаситель світу, Який визволить людей від влади диявола і вічної смерті.

Коли настав час спасіння, Син Божий вселився в пренепорочну Діву Марію і, після зішестя Святого Духа, прийняв від Неї людську природу – народився у надприродний спосіб «від Духа Святого і Марії Діви».

Св. Церква називає Діву Марію Богородицею і шанує Її вище за всіх створених істот, не тільки людей, але й ангелів, - як «чеснішу від херувимів, і незрівнянно славнішу від серафимів», - оскільки вона Матір Самого Господа.

Четвертий член Символу віри

І розп'ятий був за нас при Понтії Пилаті, і страждав, і був похований.

Що це означає?

Відповідь:
У четвертому члені Символу віри говориться про те, що Господь Ісус Христос у часи римського правителя в Юдеї Понтія Пилата був розп’ятий на хресті за нас – людей, тобто за наші гріхи і дня нашого спасіння, тому що Сам Він був безгрішним. Притому Він дійсно страждав, помер і був похований.

Страждав Спаситель, звичайно, не Божеством, Яке не страждає, а людською природою; страждав не за Свої гріхи, яких у Нього не було, а за гріхи всього людського роду.

П'ятий член Символу віри

І воскрес на третій день, як було написано.

Що це означає?

Відповідь:
У п’ятому члені Символу віри говориться про Воскресіння Ісуса Христа на третій день після Його смерті.

У писаннях пророків Старого Завіту було ясно передбачено страждання, смерть, погребіння Спасителя і Воскресіння Його, тому й сказано: «Як було написано».

Ісус Христос помер у Велику п’ятницю близько третьої години дня, а воскрес після опівночі з суботи на перший день тижня. Але в ті часи і частина дня приймалася за цілий день, чому й говориться, що Він був у гробі три дні.

Шостий член Символу віри

І вознісся на небо, і сидить праворуч Отця.

Що це означає?

Відповідь:
У шостому члені Символу віри говориться про те, що Ісус Христос з пречистою Своєю плоттю вознісся на небо і сів праворуч Бога Отця.

Вознесіння Господнє звершилось через сорок днів після Воскресіння Його.

Сьомий член Символу віри

І знову прийде у славі судити живих і мертвих, і Царству Його не буде кінця.

Що це означає?

Відповідь:
У сьомому члені Символу віри говориться про те, що Ісус Христос знову прийде на землю, щоб судити усіх людей, як живих, так і мертвих, які тоді воскреснуть; і що після цього Страшного Суду настане Царство Христове, якому ніколи не буде кінця.

Восьмий член Символу віри

І в Духа Святого, Господа Животворчого, що від Отця походить, що Йому з Отцем і Сином однакове поклоніння і однакова слава, що говорив через пророків.

Що це означає?

Відповідь:
У восьмому члені Символу віри говориться про третє Лице Святої Тройці – про Духа Святого.

Дух Святий є такий самий істинний Бог, як і Отець і Син. Це ми сповідуємо, називаючи Його Господом.

Дух Святий також називається Животворчим, бо Він разом з Богом Отцем і Богом Сином дає всьому життя, особливо духовним людям; отже, Він є такий самий Творець світу, нарівні з Отцем і Сином.

Дух Святий завжди походить (виходить) від Отця. Про це сказав Сам Господь Ісус Христос Своїм ученикам: «Коли ж прийде Утішитель, Якого Я пошлю вам від Отця, Дух істини, Який від Отця виходить, Він буде свідчити про Мене» (Івана 15:26).

* А додаток “і Сина” ввів, папа Бенедикт VIII у 1014 і західна церква в Символі віри використовує «від Отця і Сина походить».

Дев'ятий член Символу віри

В Єдину, Святу, Соборну і Апостольську Церкву.

Що це означає?

Відповідь:
У дев’ятому члені Символу віри говориться про Церкву Христову, яку Ісус Христос заснував на землі для просвічення грішних людей і єднання їх з Богом.

Церквою називається сукупність усіх християн, з’єднаних між собою вірою і любов’ю Христовою, священноначаллям і святими таїнствами.

Кожен же окремо християнин називається членом, або частиною Церкви. Отже, коли ми кажемо, що віримо в Єдину, Святу, Соборну і Апостольську Церкву, то тут під Церквою маються на увазі всі в сукупності люди, які сповідують одну і ту саму христову віру, а не ту будівлю, куди ми ходимо молитися Богу я яка називається храмом Божим.

Десятий член Символу віри

Визнаю одне хрещення на відпущення гріхів.

Що це означає?

Відповідь:
У десятому члені Символу віри говориться про Таїнство хрещення і маються на увазі й інші таїнства.

Таїнством називається таке священнодійство, через яке таємно, невидимим чином подається людині благодать Святого Духа або сила Божа, що спасає.

Вселенський Собор указав, що хрещення може здійснюватися над людиною лише один раз. Тому і говориться – «визнаю одне хрещення».

Одинацятий член Символу віри

Чекаю воскресіння мертвих.

Що це означає?

Відповідь:
У одинадцятому члені Символу віри говориться про всезагальне воскресіння мертвих, яке настане при закінчення існування нашого світу.

Воскресіння мертвих, на яке ми чекаємо, станеться одночасно з другим і славним пришестям Господа нашого Ісуса Христа і полягатиме у тому, що тіла усіх померлих з’єднаються зі своїми душами й оживуть.

Дванадцятий член Символу віри

І життя будучого віку. Амінь.

Що це означає?

Відповідь:
У дванадцятому члені Символу віри говориться про життя майбутнього віку, тобто про вічне життя, яке настане після всезагального воскресіння мертвих, оновлення усього світу і всезагального суду Христового. Для праведних людей вічне життя буде настільки радісним і блаженним, що в нинішньому стані ми не можемо навіть уявити його або зобразити.

(Складено за книгою "Закон Божий" Серафима Слобідського, Київ 2003р.)