«Бо Господь - Бог наш; він вивів нас і батьків наших з Єгипетської землі, з дому неволі, і створив перед нашими очима ці великі чудеса й оберігав нас усюди в дорозі ...» (Книга Ісуса Навина 24:17)

І Книга Царів 2

Глава:

Давидів заповіт 1-9; смерть Давида 10-12; смерть Адонії 13-25; прохання Евіятара 26-27; доля Йоава 28-35; непослух Семея 36-46

1 Коли зблизилась для Давида година смерти, заповів він синові своєму Соломонові, кажучи:

2 «Я йду оце дорогою, призначеною для всіх на світі; ти ж кріпися й покажи себе мужем.

3 Бережи накази Господа, Бога твого, ходи його путями, держи його установи, заповіді, присуди й приписи, як це написано в законі Мойсея, щоб тобі щастило в усьому, що чинитимеш, і всюди, куди обернешся;

4 щоб Господь справдив своє слово, що сказав був до мене: Якщо твої сини вважатимуть на свої вчинки, ходивши передо мною по правді усім своїм серцем і всією своєю душею, то не забракне у тебе ніколи спадкоємця на престіл Ізраїля.

5 Ти знаєш також, що зробив мені Йоав, син Церуї, що він заподіяв двом начальникам військ Ізраїля: Авнерові, синові Нера, та Амасові, синові Їтра; як він їх убив, як під час миру пролив кров, мов на війні, і заплямив невинною кров'ю пояс, що у мене на бедрах, і взуття, що на ногах у мене.

6 Чини за твоїм розумом, але не дай, щоб його сивина зійшла в Шеол у мирі.

7 Синам же Барзіллая гілеадія яви ласку, щоб вони за твоїм столом їли, бо вони стали мені в пригоді, коли я втікав від брата твого Авесалома.

8 Є там при тобі Семей, син Гери, з роду Веніямина з Бахуріму; цей тяжко мене проклинав, як ішов я у Маханаїм, але тому, що він вийшов мені назустріч на Йордан, я заприсяг йому Господом, кажучи: Я не зітну тебе. -

9 Тож не зостав його без кари як чоловік мудрий, сам знаєш, що маєш йому зробити, щоб сивина його зійшла в Шеол у крові.»

10 І спочив Давид із своїми батьками, і поховано його в Давидгороді.

11 Царювання ж Давидового над Ізраїлем було сорок років; в Хевроні він царював сім років, а в Єрусалимі тридцять три роки.

12 І сів Соломон на престолі Давида, батька свого, і царство його вельми зміцніло.

13 Прийшов Адонія, син Хаггіти, до Ветсавії, матері Соломона. Вона спитала: "Чи мирний твій прихід?" Той відповів: "Мирний."

14 І почав: "Маю говорити з тобою." Каже вона: "Говори."

15 Тоді він каже: «Знаєш сама, що царство було моє і що ввесь Ізраїль мав на думці зробити мене царем. Та тепер царство від мене перейшло й припало моєму братові, бо так Господь йому призначив.

16 Тепер же в мене одна тільки просьба до тебе; не відмов мені її.» І каже йому: "Говори."

17 Він і каже: "Попроси царя Соломона, - а вже напевно він тобі не відмовить, - нехай віддасть за мене Авішагу, шунамійку."

18 Каже Ветсавія: "Добре, я поговорю з царем про тебе."

19 Як же ввійшла Ветсавія до царя Соломона, щоб говорити з ним про Адонію, цар підвівся, вийшов їй назустріч, вклонився перед нею та й сів на своєму престолі. Поставлено ослін і для царевої матері, і вона сіла з правого боку в нього,

20 і каже: "Є в мене просьба невеличка до тебе, не відмов мені її." І відповів їй цар: "Скажи лиш, мамо моя, я певно не відмовлю."

21 Тоді вона каже: "Віддай Авішагу, шунамійку, за твого брата Адонію."

22 І відповів цар Соломон матері: "Чого ти просиш Авішагу, шунамійку, для Адонії? Проси для нього й царства, бо він мій старший брат, для того ж має за собою священика Евіятара та Йоава, сина Церуї."

23 І поклявся цар Соломон Господом так: «Нехай мені це і те вдіє Бог, та ще й причинить, коли Адонія не на свою голову сказав те слово.

24 Отож так певно, як живе Господь, що укріпив мене й посадив мене на престолі батька мого Давида та за своєю обіцянкою заснував для мене дім: сьогодні ж мусить умерти Адонія!»

25 І дав цар Соломон наказ Бенаї, синові Єгояди, і вдарив його той, і вмер він.

26 Священикові Евіятарові повелів цар: "Іди в Анатот у твій хутір, бо й ти заслужив на смерть. Та сьогодні тебе не страчую, бо ти носив ковчег Господа перед моїм батьком Давидом і все, що витерпів мій батько, терпів і ти з ним."

27 Так скинув Соломон Евіятара, щоб він не був більше священиком Господнім, і так справдилося слово Господнє, що Господь сказав був про дім Елі в Шіло.

28 Якже чутка про те дійшла до Йоава, - а Йоав тягнув за Адонією, хоча він і не був за Авесаломом, - то він утік в намет Господній і вхопився за роги жертовника.

29 І сповістили царя Соломона: "Йоав утік у намет Господній, он він коло жертовника." Тоді Соломон послав Бенаю, сина Єгояди, з наказом: "Іди, забий його!"

30 Ввійшов Беная в намет Господній і сказав йому: "Такий царський наказ: вийди!" Той же відповів: "Ні, хочу тут умерти." Приніс Беная відповідь цареві й каже: "Так сказав мені Йоав і так відповів."

31 А цар йому сказав: «Зроби, як він вирік. Убий його й поховай. Так знімеш з мене й з моєї родини кров, що Йоав пролив безвинно.

32 Господь оберне його кров на його голову, бо він убив двох мужів, справедливіших і ліпших від себе; він стратив їх мечем: Авнера, сина Нера, начальника військ Ізраїля, й Амаса, сина Їтра, начальника військ Юди, так, що батько мій Давид і не знав про те.

33 Нехай їхня кров упаде на голову Йоава та його потомків навіки, а Давидові та його потомкам і його домові, і його престолові нехай буде мир від Господа повіки.»

34 І пішов Беная, син Єгояди, та й убив Йоава, й поховано його в його домі в пустині.

35 І поставив цар Бенаю, сина Єгояди, замість нього над військом, а священика Цадока поставив цар замість Евіятара.

36 Послав цар покликати Семея і сказав йому: «Збудуй собі будинок у Єрусалимі і живи в нім; не виходь нікуди звідти.

37 Коли ж вийдеш і перейдеш через потік Кедрон, то знай, що тобі смерть. Кров твоя впаде тобі на голову.»

38 Семей відповів цареві: "Добре! Як мій пан, цар, повелів, так і чинитиме раб твій." І жив Семей довго в Єрусалимі.

39 Аж ось через три роки два раби Семея втекли до Ахіша, сина Маахи, гатського царя, і переказали Семеєві: "Раби твої в Гаті."

40 Зібрався Семей, осідлав свого осла та й пустився в дорогу в Гат до Ахіша шукати рабів своїх. Вернувся Семей і привіз рабів своїх з Гату.

41 Та Соломона сповістили, що Семей виходив з Єрусалиму в Гат і вже повернувся.

42 Послав цар покликати Семея та й каже йому: «Чи я ж не взяв з тебе Господньої присяги і не завірив тебе: в той день, як підеш звідси кудинебудь, мусиш - затям собі те добре - вмерти? І ти відповів мені: Добре воно, те, що чую!

43 Чому ж ти не додержав присяги, що вирік перед Господом, і наказу, що я тобї дав?»

44 Далі сказав цар до Семея: «Сам ти знаєш, та й серце твоє відає все те зло, яке ти заподіяв батькові моєму Давидові. Нехай же Господь оберне твою злість на твою голову.

45 Цар же Соломон нехай буде благословен, і Давидів престол нехай стоїть твердо перед Господом повіки.»

46 Цар повелів Бенаї, синові Єгояди; той вийшов, ударив його й він умер. Так царська влада укріпилася в руці Соломона.