«Мудрість будує свій будинок, а дурнота його руйнує власними руками. Хто ходить просто, Господа боїться; чиї ж криві дороги, той ним гордує. В устах дурного - бич гордині; а губи мудрих їх оберігають.» (Книга Приповідок 14:1-3)

І Книга Царів 18

Глава:

Ілля та Овдія 1-15; Ілля та Ахав 16-29; жертва Іллі 30-40; дощ 41-46

1 По довгому часі надійшло до Іллі таке слово Господнє: "Іди, покажись Ахавові, бо я пошлю дощ на землю."

2 І пішов Ілля, щоб показатись Ахавові. Як же запанувала велика голоднеча в Самарії,

3 Ахав покликав Овдію, що був головним над домом, - а був він вельми богобоязливий,

4 і коли Єзавель викорінювала Господніх пророків, то Овдія забрав сто пророків і ховав їх по півсотні в печері і постачав їм хліба й води.

5 Тож сказав Ахав Овдії: "Ходімо лишень по країні та загляньмо до всіх джерел і всіх потоків, чи не знайдемо де трави, щоб рятувати коней і мулів, щоб не довелось нам вирізувати худобу."

6 І поділили вони собі землю, що мали обійти. Ахав пішов сам в один бік, а Овдія двигнувся сам у другий.

7 Та ось коли Овдія був у дорозі, йде йому назустріч Ілля. Впізнав він його, припав лицем до землі й каже: "Чи справді це ти, мій пане Ілле?"

8 Той йому відповідає: "Я! Іди, скажи твоєму панові: Ілля тут!"

9 Овдія ж каже: «Чим я провинився, що хочеш видати раба твого Ахавові, щоб убив мене?

10 Так певно, як живе Господь, Бог твій, нема ні народу, ні царства, куди б не посилав твій пан тебе шукати. Як же йому казали: Його нема тут, - то він брав клятву з царства й народу, що тебе не знайшли.

11 І тепер ти кажеш: Іди, скажи твоєму панові: Ілля тут!

12 Таж як я піду, дух Господній занесе тебе, хто зна куди, і я прийду сповістити Ахавові, і він тебе не знайде, й уб'є мене! Раб же твій змолоду боявся Господа!

13 Хіба моєму панові не переказано, що я зробив тоді, коли Єзавель убивала Господніх пророків, як я сховав сто Господніх пророків по півсотні в печері і постачав їм хліба й води.

14 І ти тепер кажеш: Іди, скажи твоєму панові: Ілля тут! Таж він мене вб'є!»

15 Ілля ж сказав: "Так певно, як живе Господь сил, в якого я стою на службі: ще сьогодні я покажусь йому."

16 От і пішов Овдія Ахавові назустріч і розповів йому все; Ахав вийшов назустріч Іллі.

17 Скоро Ахав уздрів Іллю, то сказав до нього: "То це ти той, що тривожиш Ізраїля?"

18 Він же відказує: «Не я тривожу Ізраїля, а ти й твоя родина, бо ви покинули заповіді Господні, і ти ходиш за Ваалами.

19 Пошли, отже, і склич до мене всього Ізраїля на Кармель-гору та й 450 пророків Ваала й 400 пророків Ашери, що годуються зо столу Єзавелі.»

20 І послав Ахав по всього Ізраїля й скликав пророків на Кармель-гору.

21 Тоді Ілля приступив до народу й каже: "Докіль кульгатимете на обидва боки? Коли Господь є Бог, ходіть за ним; коли ж це Ваал - ходіть за ним." Не відповів йому народ нічого.

22 Тож далі сказав Ілля до народу: «Я зостався один пророк Господній, а пророків Ваала 450 чоловік.

23 Дайте нам двох бичків, і нехай вони виберуть собі одного бичка, розітнуть його на шматки й покладуть на дрова, але нехай не підпалюють; я ж приготую другого бичка й покладу його на дрова, але не підпалю.

24 Ви взивайте ім'я вашого бога, а я візву ім'я Господнє. Котрий Бог відповість вогнем, той буде Богом.» Увесь народ відповів: "Добре!"

25 Тоді Ілля сказав до Ваалових пророків: "Виберіть собі одного бичка й починайте перші, бо вас багато. Взивайте ім'я вашого бога, але вогню не підкладайте."

26 Взяли вони від нього бичка, приготували його й кликали ім'я Ваала з ранку до полудня, промовляючи: "Ваале, почуй нас!" Та не було ні голосу, ні відповіді. І танцювали перед жертовником, що його були зробили.

27 Опівдні ж почав Ілля з них насміхатись і каже: "Кличте голосніше, бо він бог; може він замислився або чимось заклопотаний, або в дорозі, або може й спить, - то прокинеться."

28 І кликали вони ще голосніше і робили на собі, своїм звичаєм, нарізки мечами та списами, що аж кров з них дзюрчала.

29 Минув і полудень, а вони все ще біснувались, аж до тієї години, коли час був приносити вечірню жертву. Та не було ні голосу, ні відповіді, ні слуху.

30 Тоді Ілля сказав до народу: "Приступіть до мене!" І весь народ приступив до нього. І він знову поставив жертовник Господній, що був зруйнований.

31 Узяв Ілля 12 каменів за числом колін синів Якова, до якого Господь сказав був: Ізраїль буде твоє ім'я,

32 і склав з того каміння жертовник імені Господньому, та й обвів його навкруги ровом, що міг вмістити в собі зо два сати зерна.

33 Потім розклав дрова, розтяв бичка, поклав на дрова,

34 і повелів: "Наберіть чотири відра води та й вилийте на всепалення й на дрова!" І зроблено так. І повелів: "Зробіть це вдруге." І зроблено вдруге. Далі повелів: "Зробіть це втретє." І зроблено втретє,

35 так, що вода текла навкруги жертовника, і в рові було повно води.

36 А коли вже був час приносити вечірню жертву, приступив пророк Ілля й сказав: «Господи, Боже Авраама, Ісаака та Ізраїля! Покажи сьогодні, що ти - Бог в Ізраїлі, що я - твій слуга і що я вчинив це все за твоїм велінням.

37 Почуй мене, Господи, почуй мене, щоб цей народ зрозумів, що ти, Господи, - Бог, і що ти навертаєш їхні серця.»

38 І впав вогонь Господній з неба й пожер усепалення, дрова, каміння, й порох, ба й воду висушив, що була в рові.

39 І ввесь народ, побачивши це, припав обличчям до землі й промовив: "Господь є Бог! Господь є Бог!"

40 Ілля ж повелів їм: "Хапайте Ваалових пророків! Не дайте ні одному з них утекти!" І похапали їх, і Ілля стягнув їх до Кішон-потоку й там повбивав їх.

41 Ілля сказав Ахавові: "Йди, їж і пий, бо чути шум великого дощу."

42 Пішов Ахав їсти й пити, а Ілля вийшов на верх Кармелю, припав до землі й, нахиливши лице аж між коліна,

43 сказав своєму слузі: "Йди, подивись у бік моря." Пішов той, подививсь і каже: "Нема нічого!" Ілля сказав знову: "Іди сім разів."

44 За сьомим разом слуга каже: "Маленька хмарка, в долоню завбільшки, встає з моря." І сказав Ілля: "Іди, скажи Ахавові: Запрягай і їдь, щоб не захопив тебе дощ."

45 І вмить потемніло небо від хмари та від тучі, і линув потужний дощ. Сів Ахав на колісницю й поїхав у Єзреел.

46 На Іллю ж зійшла рука Господня і він, підперезавши боки, мчав перед Ахавом до входу в Єзреел.