«Благословен Бог, що живе повіки; царство його триває вічно. Він бо карає і милує, зводить униз аж до аду й наверх виводить; ніхто руки його не уникне. Славіте його, діти Ізраїля ...» (Книга Товита 13:2-3)

І Книга Царів 22

Глава:

Війна з араміями 1-4; лже-пророки 5-12; Міхей - правдивий пророк 13-28; смерть Ахава 29-40; Йосафат царем в Юдеї 41-51; Ахазія - цар в Ізраїлі 52-54

1 Минуло 3 роки спокійно і не було війни між Арамом та Ізраїлем.

2 На третьому ж році прибув Йосафат, цар юдейський, до царя ізраїльського.

3 Цар ізраїльський сказав до своїх слуг: "Чи ви знаєте, що Рамот гілеадський нам належить? Ми ж мовчимо, не відбираємо його з рук царя арамійського."

4 Потім сказав Йосафатові: "Підеш зо мною на війну проти Рамоту гілеадського?" Йосафат відповів цареві ізраїльському: "Я - як і ти, мій народ, як твій народ, мої коні, як твої коні."

5 Однак же Йосафат сказав до царя ізраїльського: "Спитай, будь ласка, сьогодні ж про це Господа."

6 Зібрав цар ізраїльський пророків, щось із 400 чоловік, і спитав їх: "Чи йти мені проти Рамоту гілеадського на війну, чи облишити?" Ті відповіли: "Іди, Господь видасть його цареві в руки."

7 Та Йосафат спитав: "А чи немає тут часом ще й Господнього пророка, щоб нам його спитати?"

8 Цар ізраїльський відповів Йосафатові: "Є ще один такий, через якого можна б спитати Господа, та я його не люблю, бо він нічого доброго мені не пророкує, саме лихе. Це - Міхей, син Їмли." Йосафат же каже: "Не говори так, царю!"

9 Покликав цар ізраїльський одного скопця й повелів: "Іди скоро по Міхея, сина Їмли."

10 Тим часом цар ізраїльський і Йосафат, цар юдейський, одягнені в пишні шати, сиділи на площі перед брамою в Самарії, кожний на своєму престолі, а всі пророки віщували перед ними.

11 Седекія, син Ханаани, зробив собі навіть залізні роги та й каже: "Так говорить Господь: Цими ти виколеш араміїв геть до одного!"

12 І всі пророки пророкували так само й казали: "Іди на Рамот гілеадський! Пощастить тобі, Господь дасть його цареві в руки."

13 Посланець же, що пішов кликати Міхея, каже йому: "Усі пророки в один голос віщують цареві добро, нехай же й твоє слово пристає до гурту, віщуй і ти добро."

14 Міхей же відповів: "Так певно, як живе Господь! Тільки те, що скаже мені Господь, те скажу я."

15 Як же прийшов він до царя, питає в нього цар: "Міхею! Чи нам іти війною на Рамот гілеадський, чи облишити?" Той відповів йому: "Іди, пощастить тобі, Господь дасть його цареві в руки."

16 Цар же сказав йому: "Скільки то разів маю тебе заклинати, щоб ти говорив мені іменем Господнім лише правду?"

17 Тоді Міхей сказав: "Я бачу всього Ізраїля розсипаного по горах, неначе вівці, що в них пастуха немає. Господь сказав: Нема в них пана! Хай кожний в мирі повертається додому!"

18 Цар ізраїльський сказав Йосафатові: "Чи я ж не казав тобі, що він не віщує мені нічого доброго, тільки лихе?"

19 І каже Міхей: «Вислухай слово Господнє: Я бачив Господа, що сидів на своєму престолі й все небесне військо праворуч і ліворуч коло нього.

20 Господь спитав: Хто підманив би Ахава, щоб вирушив під Рамот гілеадський і там загинув? Той з них говорив так, а той інакше.

21 Тоді приступив один дух, став перед Господом та й каже: Я підманю його. Господь спитав: Чим?

22 І відповів той: Я вийду й зроблюсь духом неправди в устах усіх його пророків. Господь сказав: Тобі вдасться його підманути; іди й зроби так.

23 Оце ж, як бачиш, Господь уклав в уста усіх цих твоїх пророків дух неправди, бо Господь виповів лихо на тебе.»

24 Тоді Седекія, син Ханаани, приступив і вдарив Міхея по щоці та й каже: "Як? То дух Господній відійшов від мене, щоб говорити в тобі?"

25 Міхей же: "Ти взнаєш про це того дня, як бігатимеш від покою до покою, щоб сховатись."

26 А цар ізраїльський повелів: «Візьми Міхея й одведи його до Аммона, міського начальника, та до Йоаса царевича,

27 і скажи їм: Так говорить цар: Посадіть його в тюрму та давайте хліба скупо та води скупо, покіль я повернуся щасливо.»

28 А Міхей сказав: "А що ти справді повернешся щасливо, того Господь не говорив через мене."

29 От і вирушили цар ізраїльський та Йосафат, цар юдейський, на Рамот гілеадський.

30 Цар ізраїльський і каже Йосафатові: "Я перевдягнусь і піду до бою, ти ж будь у твоїй одежі." І перевдягнувся цар ізраїльський і пішов до бою.

31 Цар же арамійський повелів 32 отаманам своїх колісниць: "Не нападайте ні на малого, ні на великого, тільки на одного царя ізраїльського."

32 Як тільки отамани колісниць побачили Йосафата, то подумали: "Це напевне цар ізраїльський!" І обернулись у його бік, щоб ударити на нього, але Йосафат закричав.

33 Коли ж побачили, що то не цар ізраїльський, то перестали за ним гнатись.

34 Один же чоловік нап'яв навмання лука й поцілив царя ізраїльського між поясом та бронею. Той повелів своєму візникові: "Поверни віжки й вивези мене з бою, бо почуваю себе погано."

35 Та битва того дня дедалі більш закипала. Цар стояв на колісниці проти араміїв, а ввечорі сконав. Кров з рани стікала в колісницю.

36 А як заходило сонце, рознісся по таборі крик: «Кожний повертайся у своє місто; кожний у свою землю!

37 Цар помер!» Привезли царя в Самарію й поховали в Самарії.

38 Як же обмивали колісницю в ставу в Самарії, - в нім милися блудниці, - пси лизали його кров, за словом, що сказав був Господь.

39 Решта дій Ахава, все, що він чинив, про будинок із слонової кости, що збудував, про всі міста, що збудував, - усе це записано в літописній книзі царів ізраїльських.

40 І спочив Ахав зо своїми батьками, а замість нього став царем його син Ахазія.

41 Йосафат, син Аси, став царем у Юдеї на четвертому році Ахава, царя ізраїльського.

42 Було Йосафатові 35 років, як став царем і царював він 25 років у Єрусалимі. Матір його звалась Азува, дочка Шілхі.

43 Він ходив у всьому дорогою батька свого Аси, не звертав з неї, і чинив те, що Господеві було довподоби.

44 Однак узвиш він не усунув, народ усе ще жертвував і кадив на висотах.

45 Йосафат жив у мирі з царем ізраїльським.

46 Решта дій Йосафата, і подвиги, що вчинив, і війни, які провадив, записані у літописній книзі царів юдейських.

47 Він вигубив із землі залишки гієродулок, що були зостались із часів його батька Аси.

48 Не було тоді наставленого царя в Едомі.

49 Цар Йосафат набудував таршішських кораблів, щоб ходити в Офір за золотом; та не міг туди піти, бо кораблі розбились у Еціон-Гевері.

50 Казав тоді Ахазія, син Ахава, Йосафатові: "Нехай мої слуги йдуть із твоїми слугами на кораблях." Йосафат же не схотів.

51 І спочив Йосафат зо своїми батьками, і поховали його коло його батьків у місті Давида, його предка. Замість нього став царем син його Йорам.

52 Ахазія, син Ахава, став царем у Самарії над Ізраїлем у 17 році Йосафата, царя юдейського, і царював 2 роки над Ізраїлем.

53 Він чинив те, що Господеві не довподоби, і ходив дорогою батька свого й дорогою матері своєї, і дорогою Єровоама, сина Навата, що ввів Ізраїля у гріх.

54 Він служив Ваалові, падав перед ним ниць і доводив до гніву Господа, Бога Ізраїля, цілком так само, як чинив його батько.